Publicerad

"Hyresgästens åkning"

Nu finns möjlighet för alla att testa att åka skridskor! Vid fyra tillfällen i sommar håller ishallen öppet för Alingsåshems hyresgäster.

”Hyresgästens åkning” är kostnadsfri. Det finns skridskor och hjälm att låna. Övrig utrustning, som kläder, klubbor eller puckar tar du som besökare med dig själv. Kom ihåg att du måste anmäla dig till aktiviteten!

Aktiviteten anordnas i samarbete med Alingsås kommun.

Datum

  • Onsdag 17/6 13.00- 14.45, utan klubba. För dig som inte är så van.
  • Onsdag 8/7 13.00- 14.45, med klubba.
  • Måndag 13/7 13.00- 14.45, utan klubba.
  • Fredag 17/7 13.00- 14.45, med klubba.

”Med klubba” betyder att det är tillåtet att ha med sig klubba, puck eller bandyboll ut på isen.

”Utan klubba” betyder att inga klubbor, puckar eller bandybollar ska vara på isen. Det är viktigt att respektera detta, så att åkningen blir så trevlig och säker som möjligt för alla våra besökare.

Plats

Nolhaga ishall, Nolhaga allé 10 B, Alingsås.
Ingång från sidan ned mot ån.

Anmälan

För att åkningen ska bli så trevlig och säker som möjligt får det vara max 65 personer på isen. Därför behöver du anmäla ditt intresse. Först till kvarn!

Här anmäler du dig Länk till annan webbplats.

Notera att hallen är stor och många personer kan sitta på läktaren. De som tittar på behöver inte anmäla sig.

Viktiga trivselregler

  • Åkningen är öppen för alla åldrar.
  • Alla barn under 12 år måste ha minst en vuxen med sig på isen.
  • Alla som är på isen ska ha skridskor och hjälm. Man kan låna skridskor och hjälm i hallen, eller ha med sig egen utrustning.
  • Ingen får gå ut på isen med skor.
  • Tänk på varma kläder. Det är alltid kallt på isen. Vi rekommenderar långa byxor och långärmad tröja. Kom ihåg strumpor till skridskorna!