Publicerad
Hyresförhandlingar påbörjas snart
Snart börjar Alingsåshem och Hyresgästföreningen förhandla om hyrorna för 2027.

Varje år förhandlar Alingsåshem och Hyresgästföreningen om hyrorna för våra bostäder.
Varför höjs hyran?
Hyran behöver justeras för att följa med i hur kostnaderna förändras i samhället.
Som fastighetsbolag behöver vi ha en stabil ekonomi för att kunna ta hand om våra fastigheter, både nu och i framtiden.
De pengar som kommer in genom hyran går främst till drift, underhåll och utveckling av våra bostäder, så att du som hyresgäst får ett tryggt och välskött hem.
Hur höjs hyran?
När hyrorna förhandlas följer vi den så kallade Trepartsöverenskommelsen. Det är en gemensam överenskommelse mellan Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen om hur hyror ska räknas ut på ett rättvist sätt.
I förhandlingarna tittar vi tillsammans på kostnader som påverkar boendet – till exempel räntor, värme, vatten, sopor och underhåll.
Målet är att hitta en balans: hyran ska täcka våra kostnader som fastighetsägare, men också vara rimlig och trygg för dig som hyresgäst.
Kostnad för varmvatten
I samband med hyresförhandlingen ser vi också över avgiften för varmvatten.
Detta berör bara dig som betalar för din egen förbrukning av varmvatten (IMD). Om du är osäker på om du har IMD kan du titta på din hyresavi – där står varmvattendebiteringen som en egen rad.
Din nya hyra
När förhandlingarna är klara får du information om din nya hyra. Informationen kommer via hyresavin, anslag i trapphuset och här på vår hemsida.
Kontakt
Om du har frågor om din hyra är du välkommen att kontakta kundservice på telefon 0322–61 77 17, eller besöka vår kundmottagning på Kristineholmsvägen 12. Här hittar du våra aktuella öppettider >>